Ceļojuma piezīmes: Stokholma (Part 4: rezumē)

Zini, vakar vakarā sēžot iekš neta plašumiem, uzdūros interesantam rakstam zem Ofisa metālista ikdienas bloga un daudzas lietas tiešām sasāpējās…

Sāku domāt – kur vispār ir palikusi latviešu kultūra? Nu kaut vai – autovadītājam apstājoties pirms gājēju pārejas vai arī – nenoparkojot savu auto tieši invalīdiem paredzētajās vietās… tas tiešām ir pārāk sasāpējis jautājums šeit, Latvijā…

Kopumā par ceļojumu – mja. Nu tīri jauks bija. Pirmais iespaids – mja, nu, kur es būtu nonācis? Tiešām likās, ka nu būs traki – ārpus Latvijas un vēl sveša valoda riņķī, nokļūšana no Ārlandas lidostas uz Stokholmu un vēl…

Kultūra tiešām tur ir augstā līmenī. Pirmais pārsteigums – ļaudis vispār nesteidzīgi un vēl – gājēji respektē autovadītājus- neviens neskrien pāri īpaši neatļautās vietās un pie sarkanās gaismas, un autovadītāji ievēro gājējus- tiešām dažu reizi asaras acīs saskrēja, redzot, ka ceļš pat tiek padots brīdī, kaut tu vēl tikai stāvi uz ietves. Jā, saprotu, ir arī viņiem BMW, Hummer un vēl visādi braucamrīki, bet neizskatījās, ka kāds tur īpaši visiem lektu acīs, cik nu viņš ir kruts un bla, bla, bla…

Cenas tur tiešām ir augstas. Galvenokārt dārgākais ir pārtika (piemēram, minerālūdens pudele tur maksā  aptuveni 15 SEK (1 LVL)) un transports, bet, kas man acīs iekrita – apģērbu veikali ir tieši tādās pat cenās kā pie mums :) Zemāk, tā teikt, nedaudz uzskaitīšu tās lietas, kas būtu svarīgi, dodoties tieši uz Stokholmu…

Nokļūšana pašā Stokholmā. Ja lido ar Airbaltic lidmašīnu, tad piezemēšanās paredzēta Ārlandas lidostā, kas atrodas 40km no pašas Stokholmas. Pašā pilsētā tur var nokļūt ar autobusu (99 SEK (7 LVL)), ātrgaitas vilcienu Arlanda Express (220 SEK (15 LVL)) vai ar taksometru.

Uz turieni devāmies ar autobusu, kuram brauciens ilgst aptuveni 30min, bet ceļa remonta dēļ izvērsās līdz pat stundai. Vienīgais labums – var nedaudz pagulēt un pabaudīt skaisto dabu, kas patiešām tur ir skaista :)

Atpakaļ – ar Ārlandas ekspresvilcienu, kas patiešām ir ātrs – aptuveni 20min un tu jau atrodies lidostā.

Jauniešu hosteļi Stokholmā. Viens no labākajiem ir City Backpackers Hostel, kurš atrodas pašā Stokholmas centrā, no centrālās dzelzceļa stacijas aptuveni 15min gājienā. Par vienu nakti, četrvietīgam numuriņam, divatā tur samaksāju 620 SEK, kas mūsu naudā ir aptuveni 43 LVL. No vienas puses liktos padārgi, bet, ja neskaita to, ka tur tiešām ir atsaucīgs personāls (otrā dienā pat dvieli, neprasot papildus samaksu, izsniedza), pieejams bezmaksas internets, pilnā WiFi zona (gan vestibilā, gan numuriņos), kopējā duša (vīriešu un sieviešu atsevišķi), bezmaksas karstais ūdens tējai, kafijai un pat – sauna + vēl visādas atlaides grupu ceļojumiem pa Stokholmu un tā tālāk…

Otrs hostelītis – The Red Boat –  pēc nosaukuma jau nojautāt, ka tas atrodas uz kuģīša. Nedaudz it kā lētāks variants. Tur 2-vietīgā numuriņā par divām naktīm kopumā samaksājām 1060 SEK (74 LVL). Protams, ka lētāk, bet bez zināmām ekstrām – par visu pārējo tur jāmaksā. Piemēram, tējas krūze tur maksā 20 SEK (1,40 LVL), pieeja internetam – 15 SEK (1 LVL) uz pusstundu.

Tā, ka ir iespēja izvēlēties, ja ir doma paceļot :)

Transporta sistēma. Ilgi pirms paša brauciena sēdēju, pētīju un tiku skaidrībā, ka pašā Stokholmā ir kopēja transporta sistēma, tas nozīmē, pērkot vienu stundas biļeti, tā ir derīga stundas braucieniem jebkurā pilsētas virzienā. Vienam šāda biļete izmaksā 26 SEK (1,80 LVL).

Pārsvarā izmantojām metro sistēmas piedāvātos pakalpojumus. Sistēma ar tām stundas biļetēm tur diezgan interesanta – augšā, iegādājoties biļeti, ejot cauri kontrolpunktam, var ievērot, ka dežūrē kontrolieris, bet nobraucot lejā, drošvien var pat vairāk par stundu uzturēties. Tā, ka biļetes derīgums vairāk/mazāk uz tiem augšējiem kontrolpunktiem attiecināms :)

Muzeji. To cenas ir aptuveni sākot no 40 SEK (2,80 LVL) līdz pat 80 SEK (5,60 LVL), protams, atsevišķās iestādēs ir arī grupu biļešu atlaides, bet tas jau dažu reizi. :)

Kopā par pašu pilsētu. Var jau no vienas puses rēķināties ar šīm augstajām cenām un visu pārējo, bet viena lieta – Stokholma kopumā ir kājāmgājēju pilsēta. Pati pilsēta jau ir kā viens liels muzejs – arhitektūra un vēl – vecās celtnes mijās ar jaunajām un tā tālāk.

Un vēl pats pēdējais, no kā būtu visvairāk jāuzmanās – velobraucēju celiņi. Velobraucēji tur ir tiešām lielā skaitā un daudz bīstamāki pat par autobraucējiem :D … tas tā – joks, bet nopietni domāts – tiešām jāskatās uzmanīgi uz šiem iezīmētajiem velo celiņiem. Gandrīz kā uz ielas – pa kreisi un tad – pa labi ;)

Tā teikt, paldies manai vienai paziņai, kas izgādāja man aviobiļetes – ceļojums izdevies! :)

Advertisements

2 komentāri (+add yours?)

 1. msmarii
  Nov 26, 2007 @ 11:35:46

  Jā, Stokholma ir forša. Es no prāmju ostas uz centru gāju kājām pāri parkiem un tas bija tiešām super. Gandrīz vai jāsataisās uz turieni vēlreiz :)

  Atbildēt

 2. Krist2ps
  Nov 26, 2007 @ 12:04:42

  Nu jā. Es jau tagad arī sāku ilgoties pēc šīs pilsētas… :P

  Atbildēt

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: